March 25, 2019

2017 Sovereign Award finalists announced

Holy Helena was much the best over males in the 158th Queen's Plate (Photo courtesy Holly Smith)

The Jockey Club of Canada has released finalists for the 2017 Sovereign Awards. The 43rd Annual Sovereign Awards Ceremony will take place Thursday, April 19, at Woodbine Racetrack.

To be eligible to receive a Sovereign Award in each divisional category, a horse must have raced in Canada at least three times for all three-year olds and up, and twice for all two-year-olds.

The owner, trainer, breeder, jockey and apprentice jockey categories require a minimum of 10 starts in Canada.

The Outstanding Broodmare Award is a lifetime achievement award. The mare must have a Canadian-bred stakes horse (by definition, the horse must have come first, second or third in a stakes race) in the current year and must have produced a different Canadian-bred stakes horse in a previous year.

The finalists for 2017 Horse of the Year will be announced on the night of the awards ceremony.

The 2017 Sovereign Award finalists are:

CHAMPION TWO-YEAR-OLD FILLY:
Dixie Moon
Dream It Is
Wonder Gadot

CHAMPION TWO-YEAR-OLD MALE:
Admiralty Pier
Archaggelos
Be Vewy Vewy Quiet

CHAMPION THREE-YEAR-OLD FEMALE:
Daz Lin Dawn
Enstone
Holy Helena
Inflexibility

CHAMPION THREE-YEAR-OLD MALE:
Channel Maker
Mr Havercamp
Tiz a Slam

CHAMPION OLDER FEMALE:
Ami’s Mesa
Moonlit Promise
Gamble’s Ghost

CHAMPION OLDER MALE:
Gigantic Breeze
Melmich
Pink Lloyd

CHAMPION FEMALE TURF HORSE:
Enstone
Inflexibility
Starship Jubilee

CHAMPION MALE TURF HORSE:
Channel Maker
Johnny Bear
Tower of Texas

CHAMPION FEMALE SPRINTER:
Ami’s Mesa
Jennifer Lynnette
Moonlit Promise

CHAMPION MALE SPRINTER:
Ikerrin Road
Pink Lloyd
Yorkton

OUTSTANDING BROODMARE:
Keen Victory
Loving Vindication
Miss Crissy
Victorious Ami

OUTSTANDING BREEDER:
Adena Springs
Anderson Farms Ont. Inc.
Tall Oaks Farm

OUTSTANDING OWNER:
Chiefswood Stable
Ivan Dalos
Stronach Stables

OUTSTANDING TRAINER:
Josie Carroll
Mark Casse
Catherine Day Phillips
Norman McKnight

OUTSTANDING APPRENTICE JOCKEY:
Ridge Balgobin
Brandon A. Duchaine
Rey Williams

OUTSTANDING JOCKEY:
Luis Contreras
Eurico Rosa Da Silva
Rico W. Walcott